Дискримінація в бізнесових структурах
Навіть в наш час не всі приватні компанії дотримуються чисто людської етики, культури, чи моралі. Адже майже кожного дня в засобах масової міжнародної інформації можна прочитати повідомлення про дискримінацію в тому, чи іншому виді на великих приватних підприємствах і такі вчинки не дають таким фірмам як такого престижу.
Це відповідним чином свідчить що культура в бізнесі є досить низькою. Доволі часто в бізнес структурах проявляється необ’єктивне відношення до особи через її расову, національну, чи релігійну, а також статеву приналежність. У сфері ділової роботи тій, чи іншій особі, або кільком особам можуть давати перевагу на основі вибраних критеріїв, котрі як правило ніколи не стосуються їхньої діяльності в компанії. Такий підхід до підбору кадрів є вкрай неправильним і принизливим для людей.
Доволі часто дискримінація у бізнесі зафіксована на тендерах, одну з них подає американський діловий теоретик по етиці в бізнесі Фрітцше у свої працях. Там він наводить приклад з одного випадку, який відбувся наприкінці минулого століття з одним редактором, яка працювала у відомій американській газеті «Las Vegas Review-Journal» пані Мері Хауш. Дана працівниця володіла високим рівнем професіоналізму, але незважаючи на це її звільняють із займаної нею посади в даній газеті, а пізніше відстороняють від керівництва даною пресою. Напередодні даній непередбаченій «процедурі» передував психологічний, та моральний пресинг на дану особу її відсторонили від прийняття кадрових рішень, а також від добору для газети статей. Пізніше заборонили відвідувати засідання керівників відділів, та ще й дали догану за неправдиве запізнення на роботу. При її зверненні за відновлення на посаді і захисту рівноправ’я в комісію штату Невада, де вона проживала, дану особу взагалі звільняють з роботи. Тільки після позитивного вирішення Федеральною комісією даного питання пані Хауш стала працювати на своїй попередній посаді.
Практика світового рівня доводить що ті, чи інші подолання суперечностей між бізнесом і мораллю, дедалі більше стають не тільки реальністю, а й економічною необхідністю. Яким би не був бізнес він повинен працювати на принципах людської моралі і узгоджуватися етичними принципами,а успішнішими стають ті компанії, які дотримуються цих засад. Принцип єдності приватного бізнесу і моралі стався на відомій фармацевтичній компанії Johnson&Johnson в 1982 році де вироблявся відомий препарат від застуди тайленол. Того року на адресу даного підприємства почали надходити повідомлення що у тайленолі, а це один з найміцніших анальгетиків знайдений цианіт, від якого померли люди в кількох штатах. Тоді дирекція даного підприємства з роздрібної торгівлі відкликала весь товар, який був ліквідований і відповідно реклама на нього була зупинена. Це коштувало компанії сто мільйонів збитків, але в суспільстві до даного вчинку віднеслися з повагою. Пізніше, дякуючи суспільній довірі, та й ефективному маркетингу фірми за три роки продаж даного лікуючого препарату зріс в декілька разів і досягнув рекордних показників. Бізнес культура і етика в сучасному світі вимагає дотримуватися законів, а також норм суспільної моралі, завжди працювати без обману, хабарництва і інших негативних вчинків. Інтернет — проект Розумний.укр завжди зможе допомогти малому, та середньому бізнесу опанувати потрібні ринки збуту —